Zajímavosti o nejlepším příteli člověka (z mé ročníkové práce) :)

26. ledna 2013 v 10:53 |  Zvířata
Kolem psů koluje mnoho otázek a já na ně mám odpovědi.

1) Zdají se psům sny?
Pohyby, které psi ve spánku dělají, poukazují na odpověď. Ano, také psi sní. Psi ze spaní kňučí nebo cukají tlapkou, tehdy se jim zřejmě zdá, že utíkají. Když naopak ze spánku vystrkují jazyk nebo polykají, může se jim zdát o jídle nebo že sají mléko od své matky, což se stává především u psů, kteří byli nedávno od matky odloučeni.


2) Proč psi zívají?
Na tuto otázku si dokáže každý odpovědět: Je unavený. Ale ne vždy je tomu tak. Pes se buďto nudí nebo také může být ve stresu. Zíváním se uvolňují svaly a umožňuje vdechnutí většího množství kyslíku, díky čemuž je pak pes schopen rychleji reagovat.


3) Je pes barvoslepý?
Světem koluje myšlenka, že psi nevidí barvy. Ve skutečnosti tomu tak ale není. Psi sice nemají oko tak vyvinuté jako lidé, ale nevidí pouze černobíle. Psi sice nevnímají barvy tak jako my, především se jedná o červenou a zelenou, ale určité odstíny odlišovat dokáží. Na rozdíl od lidí psi vidí výborně i za šera a navíc dokáží zachytit rychlejší pohyby nežli člověk. Je možné, že zatímco my vidíme film, pes vidí rychle se střídající obrázky.


4) Jakého věku se psi dožívají?
Různé rasy se dožívají jiného věku. Dogy například žijí pouhých šest let, zatímco labradoři se průměrně dožívají až čtrnácti let. Nejstarším psem v historii ovšem byl australský ovčák, který se dožil devětadvaceti let!


5) Existuje pes, který neštěká?
Ano, takový pes skutečně existuje. Rasa psa zvaná basenji opravdu neštěká. Tito psi pouze vydávají zvuk podobný jódlování, nikdy ale typicky neštěkají.6) Kde berou dalmatini své fleky?
Když se dalmatin narodí, je úplně bílý. Kůže se mu začíná pigmentovat až později, kdy dospívá.


7) Potí se pes?
Pes má sice potní žlázy po celém těle, ale nepotí se jako člověk. Vyloučený pot psovi dává jeho psí pach, ale jelikož srst psa chrání nikoli jen před zimou, ale i před přehřátím, nepotřebuje se potit tak jako člověk. Navíc pes se potí i z jiného důvodu. Na svých polštářcích má také potní žlázy, které mu tlapky stále zvlhčují, aby mu nepopraskaly. Navíc se pes ochlazuje také odpařováním svého dýchacího ústrojí, kdy vyplazuje jazyk.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama