Leden 2014

Půjč mi ten ovladač!

28. ledna 2014 v 19:47 Téma týdne
"Já chci teplo!!!" Ale proč? Až bude léto, zase budeme chtít chládek... Ano ano, my chceme, aby bylo AKORÁT! :P Ale pro každého to "akorát" je něco jiného. Někdo je rád v sauně, někdo radši plave v ledovém bazénu... Ať je to tak či tak, matka příroda je stejně nejsilnější a nikdy nám to "akorát" nedopřeje... Má totiž čtyři zlobivé děti, které si stále hrají s jejím ovladačem na počasí: Jaro, Léto, Podzim a Zimu! Vypadá to, že ani nedbají na naše svátky, a tak na Vánoce připadne ovladač Jaru a sníh nikde. Teprve na konci ledna Zima konečně přesvědčí svého sourozence, aby jí ovladač půjčil. Smůla pro nás... Já jsem se například těšila, že budu o Vánocích lyžovat a zkusím i snowboard... Ale co na "boardu" bez "snow"?! No co, musím si počkat, až bude příště nějaká příležistost a sníh BUDE! Mám pocit, že se nám to roční období nějak pomíchalo a nyní máme podzim>jaro>zima>léto... :D Ale co se dá dělat, jdeme stavět sněhuláka! I když jsem původně už zimu přeskočila a chystala jsem se na den, kdy pověsím bundu do skříně, stejně jsem docela ráda, že nějaký ten sníh napadl... Je to nádhera a zázrak, ale má to pár vad: 1. brrr...!, 2. bum, bác..., 3. vlasy mi létají do všech stran, protože jsou pořád zlelektrizované! Ale nevadí, užijme si zimu a těšmě se tiše na léto, třeba pak za námi přijde! :)

Minulý rok v březnu (stejný problém s ovladačem :D (ale doufám, že to tento rok do března nevydrží!)) jsem se inspirovala sněhem a napsala básničku... :P (už to na blogu je, ale osvěžme si paměť :D)

chtělo by to jaro
ale venku leží vločky
jako by se něco stalo
porvaly se kočky
mamka pustila je
mezi povlečené peří
venku už všechno taje
kočky hrajou si s neteří
ale náhle
roztrhla se peřina
pírka letí támhle
byla to postel dceřina
otevřela okna
pírka letí ven
hlava samá lokna
venku bílý sen
možná jsme se spletli
možná to sníh není
je to vina jedné metly
to celou situaci mění

Láska v mnoha podobách

27. ledna 2014 v 18:34 Téma týdne
Mohla bych napsat článek o své životní lásce, ale to by pak byl prázdný... :D Nebyla, není, (ne)bude... :P Leda bych psala o své labradorce... :) Ale každý v tomto světě touží po lásce s velkým L. Ale nemusí to být jen láska mezi dvěma zamilovanými! Co takhle láska mezi matkou a dítětem, mezi kamarády nebo mezi člověkem a jeho mazlíčkem? Je to také láska nebo pro ty pocity neexistuje slovo? Je přátelství druh lásky? Každá láska se liší, ale když to slovo zazní, každý hned myslí na tu jednu... Ať láska k lidem, zvířatům či přírodě (nebo také jídlu :D), pokud ji cítíme a neříkáme si se zamračeným obličejem: "Tak kde je ta láska?", staneme se její součástí. Aby existovala, musíme ji vytvořit... :) Říká se: "Poslouchej své srdce!", ale nebydlí láska náhodou v mozku vedle souseda rozumu? :D Je láska jen slovo, nebo opravdu je to tak úžasný pocit? Existuje jen pro utišení našich potřeb, můžeme bez ní žít nebo je to důležitý bod života? Je to pouze potřeba jako hlad a bezpečí nebo je to něco nadpřirozeného? Co když se třeba matka příroda vdala za pana okurku a porodilu slečnu lásku? :D Každý má svůj názor, každý má jiné zkušenosti (já ne :D), tak nechme lásku samotnou, aby nás provedla tím růžovým světem a ukázala nám svou pravou tvář! :)

"Ostatní prominou
nestojím o jinou
jen pro tu jedinou
chci tady žít a zpívat!""So many strangers on the street.
Yeah, nearly everyone you meet.
Then everything changes.
She's there. Life rearranges.
Winged angel from above helped me find the girl.
The girl to love..."

Roztomilá princezna :)

15. ledna 2014 v 21:47 *Stars*
Tady to té malé princezně i mamince vážně sluší!!! :)


Čokoláda je zdravá!

15. ledna 2014 v 21:23 Blbosti
Našla jsem zajímavý článek o čokoládě a jejím působení na zdraví, tak se mrkněte a tloustněte ;D


Že má čokoláda léčivé účinky, to se vědělo již od počátku její existence. Není také náhoda, že se původně prodávala pouze v lékárnách a lékaři jí předepisovali při rekonvalescenci (období zotavování z nemoci). Také staří Mayové a Aztékové věděli o léčebných účincích čokolády, hlavně jako o posilujícím prostředku. Že je čokoláda spolehlivým afrodisiakem (zvyšování sexuální chuti) věděli již Montezuma, Casanova nebo madame du Barry. Již v roce 1591 vychází první kniha o vlivu čokolády na zdraví.

V posledních letech vědci zkoumají vliv čokolády na lidské zdraví. Čokoláda z toho vychází velmi pozitivně, je však třeba dodat, že aby se její účinky výrazně projevily, bylo by nutné zkonzumovat velké množství čokolády. To by však mohlo mít vedlejší účinky, protože čokoláda obsahuje značné množství tuku a je dost kalorická, okolo 500kcal ve 100g tabulce. Stále se ale bavíme o hořké čokoládě, o obsahu kakaa 50-75%, ještě účinnější je čokoláda s vyšším obsahem kakaa až do 99%. Doporučuje se denní dávka okolo 50g, takovéto množství je ale spíše preventivní.

Poslední výzkumy dokazují, že…

Hořká čokoláda chrání srdce a oběhový systém. Je to díky vysokému obsahu flavonoidů/ polyfenolů/ antioxidačních látek, obsažených v čokoládě, které zlepšují funkci cévní výstelky a zvyšují schopnost cév se roztahovat. Každodenní konzumace hořké čokolády snižuje riziko srdečních a oběhových onemocnění o 76%. Také se doporučuje pití kvalitního kakaa.

Hořká čokoláda snižuje vysoký tlak. Je to rovněž díky obsahu flavonoidů, 100 g tabulka jich obsahuje na 500 miligramů. V Německu nedávno zveřejnili výsledek studie, kdy 173 osob každý den zkonzumovalo 100g hořké čokolády. 1/3 těchto osob trpěla vysokým tlakem. V průběhu dvou týdnů jim byl pravidelně měřen tlak a ukázalo se, že u lidí s vysokým tlakem se tlak v průměru snížil. Je nutné ale dodat, že 100g čokolády za den je poměrně vysoké kalorické zatížení.

Flavonoidy také snižují riziko vzniku rakoviny, onemocnění kůže a předčasného stárnutí.

Čokoláda může léčit i kašel, protože obsahuje teobromin, který je velmi účinný proti kašli. Je až o jednu třetinu účinnější než kodein a má méně vedlejších účinků. Teobromin povzbuzuje i mozek, rozšiřuje cévy, snižuje krevní tlak. Má i lehké močopudné účinky.

Čokoláda a diabetici - nejde to moc k sobě, ale nedávno vědci zjistili, že při podávání kakaa specielně obohaceného flavonoidy skupině diabetiků typu 2 se u nich zlepšila funkce cév.

Hořká čokoláda posiluje u mužů schopnost erekce. Hořká čokoláda s minimálním 50% obsahem kakaa obsahuje rostlinné látky, které vyvolávají rozšiřování cév. Stačí na to 50g čokolády denně.

Mléčná čokoláda obsahuje kalcium, které posiluje kosti.

Čokoláda vyvolává pocity klidu, štěstí a zamilovanosti. Je to tím, že čokoláda obsahuje látky, které povzbuzují náladu jako serotonin, kofein a theobromin. Působí i proti stresu díky obsahu magnesia a kalia.

Čokoláda byla dlouhou dobu považována za příčinu kazivosti zubů. To však není pravda. Čokoláda obsahuje fluor, který posiluje zuby a kalium, které je dobré proti stresu. Nedávno byla vyvinuta čokoláda, která je šetrná k zubům. Místo cukru se používá látka isomaltulose, která se skládá z přírodního medu a cukrové třtiny.

Čokoláda je bohatým zdrojem minerálů - kalcia, železa, hořčíku, fosforu, draslíku, sodíku, zinku, manganu, selenu a vitamínů řady A,B,C a E, které jsou prospěšné zdraví. Kakaové máslo a kofein např. podporují látkovou výměnu a zvyšují výkonnost.

Nasycené kyseliny v čokoládě nemají žádný vliv na obsah cholesterolu v krvi.

Američtí vědci došli k závěru, že nadměrné požívání čokolády může vést k závislosti. Nenašli však v čokoládě konkrétní sloučeniny, které by tuto závislost mohly vyvolávat. Je možné, že tuto závislost vyvolává kombinace více než 300 izolovaných látek obsažených v čokoládě. Lidem závislým na čokoládě se v anglicky mluvících zemích říká "chocoholics" nebo "chocolate cravers".

Čokoláda se používá také v kosmetice a wellness. Kakaové máslo je již dávno součástí různých kosmetických krémů, čokoládový make-up nebo kakaová pěna do koupele se objevily teprve nedávno. Posledním hitem je však zábal z hořké čokolády a čokoládové koupele, které mají blahodárný vliv na pokožku. Nemůže samozřejmě chybět ani čokoládový parfém.

Protože se jedná o jeden z nejvýživnějších a nejsnadněji stravitelných pokrmů, konzumují čokoládu sportovci, vysokohorští turisté a těžce pracující, protože je zdrojem energie. Ne náhodou se objevila v denních přídělech americké armády za druhé světové války, armády si nechávají vyrábět specielní čokoládu pro vojáky, čokoládou jsou vybaveni ve vesmíru i astronauti.


Pro psy a kočky je čokoláda ale nebezpečná! Je to z toho důvodu, že čokoláda obsahuje theobromin, který na ně působí jako jedovatá látka. Na rozdíl od lidí psy a kočky tuto látku odbourávají pomalu.


Co se ti zdálo?

15. ledna 2014 v 16:33 Téma týdne
Sny jsou iluze, které si náš mozek během spánku vytvoří. Reflektují zážitky a problémy z předchozích dnů, které se uložily v našem podvědomí. Mě se například jednou zdálo, že mám zalepená ústa či co a to možná mohlo souviset s tím, že mi minulý den známá řekla, že když mluvím, že skoro neotevírám pusu... :D Za noc se nám může zdát až deset snů, které si ale často nepamatujeme. Člověk ale nesní jen v noci, denním přechodům myšlenek se říká bdění, kdy je člověk vzhůru, ale okolí vnímá jen podvědomě.
Ve spánku je člověk schopný všeho. Nejčastější schopností ve snu je létání. Takový sen si mozek vytvoří, pokud člověk prožívá těžké období a chce "odletět" od všech problémů. Nahota je spojována se svobodou myšlenek a volností. Tyto symboly jsou vysvětlené ve speciální knížce zvané snář. Zakladatelem analýzy snů je psycholog Sigmund Freud, který sen popsal jako cestu k poznání nevědomých aktivit mysli.
Obsahy snů se dají rozdělit na vnější, což jsou zvuky, chlad nebo teplo, vnitřní, ke kterým patří bolest, hlad, únava či jiné pocity a zážitky ze života. Například člověk, kterému je zima, může snít o sněhu a člověku, který má hlad, se může zdát o velké hostině. Sny se stávají o to živějšími. I když sen není realitou, všechny naše emoce jsou v něm mnohem silnější než jindy.
Existuje také takzvaný noční děs, což se projevuje především u dětí. Člověku se zdá o nepříjemných věcech a to často vede k náhlému probuzení. Nedávno se mi třeba zdálo, že mě něco táhne za nohu do tmavé chodby a nikdo mi nepomohl, nechali mě prostě odvléct! Pak jsem se probudila zpocená a s bušícím srdcem! o.O
Noční můra je ovšem něco jiného. Má delší obsah a pocity jsou mírnější.
Jedna z mých nejhorších nočních můr dětství byl velmi živý sen, kdy jsem z nějakého neznámého důvodu šla s celou naší třídou ke mě domů, kde nebylo vše tak, jako když jsem odcházela. Dvě ovce, které jsme měli v klecích na místě, kde v reálu máme sedačky, byly mrtvé. V koupelně byly krvavé stopy a v umyvadle také byla krev. Na záchodě totéž a když jsem se podívala dovnitř, byla tam hluboko dole smrtka, co hlídala nějaké dveře, a pak vylezla černá vysušená ruka a někdo křičel: "Pomoooc!". Když jsem se otočila na třídu, všichni zkameněli a nehýbali se, jenom moje kamarádka jo. Tak jsme si spolu sedly před dveře a opřely se a když jsem se na ní zase koukla, byla taky nehybná. A ze shora zpoza tmavého skla dveří na mě zírala smrtka... :O Takových snů mám na skladě tuny, ale tenhle asi vede! Chudák já malá holka... :D Fakt nevím, proč se mi tohle zdálo...
Samozřejmě se nám může zdát také něco pěkného, že!? :)
Tzv. lucidní sen je sen, kdy si spící uvědomuje, že sní.
Člověk si sen většinou po probuzení nepamatuje, občas se ale stává, že se sen opakuje. Někdy se může také stát, že se člověku zdá přesná kopie jeho minulosti, ať v nynějším či minulém životě nebo o budoucnosti, ať je to zítřek nebo jakýkoli jiný den.
Sen je sice pouhá iluze, ale ne vždy musí být nadpřirozený a neskutečný. Je často i logickou reflexí každodenního života.
Také se mi stalo, že se mi zdálo o tom, že čtu, a pak jsem ráno na polštáři hledala tu knihu, která ovšem nikde... :P


Sladké sny! ;)

Mínus pro Hunger Games

12. ledna 2014 v 18:17 Movies
Začali jsme Hunger Games číst ve škole a já se do toho zamilovala. První díl byl super a i pokračování mě nadchlo. Ale přesto jsem nespokojená s koncem...
Za prvé mi vadí, že filmové zpracování Hunger Games 2 začíná a končí stejně jako Stmívání, čímž celý příběh přibližují k tomu dívčímu románku. Twilight Ságu mám také ráda, ale Hunger Games je něco úplně jiného! Již jsem se zmiňovala v jiném článku o tom, že nechci zase nějaké blbé "teamy"! V Hunger Games nejde jenom o kluky, jde o boj distriktů proti kapitolu, lásku k sestře, kvůli které se objetovala... Na začátku kamera letí přes les, což bylo v Twilight úplně identické. Film končí záběrem na oči, což bylo také stejné. Jinak celý film byl opravdu super, ale tohle mi prostě vadí... Další věcí, která mě tedy spíše pobavila, bylo to, že Gale byl v titulcích pojmenován jako "Hurikán"... Nevím co k tomu říct! Co takhle tam nechat originální jméno? Nebo chceme taky Katniss pojmenovat "Kytička"? Všechno se překládat nemusí, ne? Hlavně když jde o jméno... No co, i kniha byla fajn, ale film byl možná trochu zábavější, zdálo se mi, že obsahoval více dramatu, ale to je asi tím, že nám herci lépe ukáží pocity, než kdyby jsme si je měli představit sami! I když mě se v hlavě při čtení takový imaginárná film odehrává... :)
(Kdo nechce vědět, jak to skončí, neměl by číst dál!!! SPOILER!)
Co mi vadí na třetím dílu, který jsem zatím jenom četla, byl konec. Celá kniha byla stokrát brutálnější než předešlé díly, ale to mi nevadilo... Co mi nejde z hlavy je to, že vlastně od začátku celá kniha byla o tom, že Katniss chrání svojí maldší sestru Prim, která nakonec zemře při výbuchu a nakonec se tomu kniha tolik nevěnuje. Očekávala jsem pár stran srdcervoucích popisů lásky k sestře a ono nic! No umřela, tak to by bylo, příběh pokračuje...?! Další věcí byl kýčovitý konec, kdy šťastný pár Katniss a Peeta mají dvě děti co vesele skáčou po louce. To mě dotalo! -.- Sice byl happy end, ale tohle na mě je moc! Očekávala jsem třeba usmiřující rozhovor nebo tak něco, ale budiž...
V každém případě stále mám Hunger Games ráda a jsem velmi zvědavá na filmové zpracování!!! :)


Všichni jsme psychopati! ;D

12. ledna 2014 v 11:17 Téma týdne
Vždy, když slyším slovo psychlog, automaticky mě napadne slovo psychopat... :D Ale to s mým článkem nesouvisí... Nebo možná ano!?
Člověk asi často má pocit, že potřebuje psychologa. Ale co může cizí člověk vědět o naší duši? Nejsme přeci všichni z jednoho těsta! Nebo možná jo, ale pod tou kůží se skrývá i duše! A ta je každá jiná!? A co ten psycholog? Nezblázní se nakonec z té jeho práce? A ke komu on chodí, když má tento pocit?
Mě se občas zdá, že psychologa potřebuje hodně lidí. Od vražedně mračících se lidí až po lidi křičící nějaké kraviny (hlavně v metru, když jste spolu zavření a nemůžete nikam zdrhnout)...
Neříkám, že jsem normální, ale kdo na světě je normální? A vůbec, co znamená "normální"?! Nikdo normálnost nedefinoval, takže nikdo nemůže být normální... :P Někteří prostě jsou jiní, ale to neznamená, že jsou nenormální! Kdyby byl každý stejný, bylo by to také "nenormální"... Ale stejně všichni v určitých situacích říkáme: "Jsi normální?" A co má člověk odpovědět!? "Ty snad jsi?"
No dobrá... Každý má jiné pocity a pokud by si každý o sobě myslel, že on je ten normální a všichni ostatní jsou divní, pokud nejsou stejní (znám takové), tak by asi toho psychologa potřebovalo celé lidstvo...
Lidi, kašlete na normálnost, kdo se liší, ten není divný, ale odvážný a "extraordinary"! ;)
a pokud vás ten pocit neopouští, pamatujte: ZA VŠECHNO MŮŽOU HORMONY! ;D


Já se inspiruji, můžu?

3. ledna 2014 v 16:50 Téma týdne
Jó inspirace! To je něco, co bych právě potřebovala... :D Inspirovat se člověk může vším... Když nejsou nápady, stačí se někde inspirovat. Ale kde? Někomu stačí procházka v přírodě, někdo si nechá poradit od druhých a někdo zas využije třeba médií... Není nic špatného na tom využít nápad, který už tu byl. Jiná věc ovšem je to, když se cizí nápad využije k vlastnímu úspěchu. To už pak není inspirace, ale kráděž... Často vídám v obchodě věci, které jsou až na drobnosti k nerozeznání od originálu... Také v reklamách jsou vidět stejné nápady. Nebo tedy v první reklamě nápad a v druhé ukradený nápad, žádná inspirace... :P Kdyby člověk mohl říci, že se pouze "inspiroval", tak by se dalo rovnou omlouvat i padělání! :P A ve škole se to asi vyskytuje nejčastěji, když se soused při testu "inspiruje" testem druhého... :D
No nic, přeji vám, ať vám ta inspirace v novém roce 2o14 nikdy nechybí... :)