Co se ti zdálo?

15. ledna 2014 v 16:33 |  Téma týdne
Sny jsou iluze, které si náš mozek během spánku vytvoří. Reflektují zážitky a problémy z předchozích dnů, které se uložily v našem podvědomí. Mě se například jednou zdálo, že mám zalepená ústa či co a to možná mohlo souviset s tím, že mi minulý den známá řekla, že když mluvím, že skoro neotevírám pusu... :D Za noc se nám může zdát až deset snů, které si ale často nepamatujeme. Člověk ale nesní jen v noci, denním přechodům myšlenek se říká bdění, kdy je člověk vzhůru, ale okolí vnímá jen podvědomě.
Ve spánku je člověk schopný všeho. Nejčastější schopností ve snu je létání. Takový sen si mozek vytvoří, pokud člověk prožívá těžké období a chce "odletět" od všech problémů. Nahota je spojována se svobodou myšlenek a volností. Tyto symboly jsou vysvětlené ve speciální knížce zvané snář. Zakladatelem analýzy snů je psycholog Sigmund Freud, který sen popsal jako cestu k poznání nevědomých aktivit mysli.
Obsahy snů se dají rozdělit na vnější, což jsou zvuky, chlad nebo teplo, vnitřní, ke kterým patří bolest, hlad, únava či jiné pocity a zážitky ze života. Například člověk, kterému je zima, může snít o sněhu a člověku, který má hlad, se může zdát o velké hostině. Sny se stávají o to živějšími. I když sen není realitou, všechny naše emoce jsou v něm mnohem silnější než jindy.
Existuje také takzvaný noční děs, což se projevuje především u dětí. Člověku se zdá o nepříjemných věcech a to často vede k náhlému probuzení. Nedávno se mi třeba zdálo, že mě něco táhne za nohu do tmavé chodby a nikdo mi nepomohl, nechali mě prostě odvléct! Pak jsem se probudila zpocená a s bušícím srdcem! o.O
Noční můra je ovšem něco jiného. Má delší obsah a pocity jsou mírnější.
Jedna z mých nejhorších nočních můr dětství byl velmi živý sen, kdy jsem z nějakého neznámého důvodu šla s celou naší třídou ke mě domů, kde nebylo vše tak, jako když jsem odcházela. Dvě ovce, které jsme měli v klecích na místě, kde v reálu máme sedačky, byly mrtvé. V koupelně byly krvavé stopy a v umyvadle také byla krev. Na záchodě totéž a když jsem se podívala dovnitř, byla tam hluboko dole smrtka, co hlídala nějaké dveře, a pak vylezla černá vysušená ruka a někdo křičel: "Pomoooc!". Když jsem se otočila na třídu, všichni zkameněli a nehýbali se, jenom moje kamarádka jo. Tak jsme si spolu sedly před dveře a opřely se a když jsem se na ní zase koukla, byla taky nehybná. A ze shora zpoza tmavého skla dveří na mě zírala smrtka... :O Takových snů mám na skladě tuny, ale tenhle asi vede! Chudák já malá holka... :D Fakt nevím, proč se mi tohle zdálo...
Samozřejmě se nám může zdát také něco pěkného, že!? :)
Tzv. lucidní sen je sen, kdy si spící uvědomuje, že sní.
Člověk si sen většinou po probuzení nepamatuje, občas se ale stává, že se sen opakuje. Někdy se může také stát, že se člověku zdá přesná kopie jeho minulosti, ať v nynějším či minulém životě nebo o budoucnosti, ať je to zítřek nebo jakýkoli jiný den.
Sen je sice pouhá iluze, ale ne vždy musí být nadpřirozený a neskutečný. Je často i logickou reflexí každodenního života.
Také se mi stalo, že se mi zdálo o tom, že čtu, a pak jsem ráno na polštáři hledala tu knihu, která ovšem nikde... :P


Sladké sny! ;)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radfordová Radfordová | Web | 15. ledna 2014 v 17:25 | Reagovat

Hezký článek. Téma snů mi vždycky přišlo zajímavé, ale nikdy jsem se nedokopala ke koupi snáře, protože se mi skoro nikdy nic nezdá a rychle zapomínám. Spíš, než že bych si pamatovala co se dělo si vzpomínám ty pocity :)
Jo a jinak pěkný blog :D :)

2 Natas Natas | Web | 15. ledna 2014 v 19:05 | Reagovat

To říkal JUNG, ale než definoval sny a snění, věřili jsme v něco jiného. Co, když je to omyl nebo je definice mnohem širší. Sny jsou víc jak komplexy, strachy, obavy a projekce mozku, které zpracovává.

3 Bafulák Bafulák | E-mail | Web | 2. února 2014 v 10:56 | Reagovat

[1]: Děkuji :-)
[2]: Já se tím nezabývám profesionálně, pouze mě to zajímalo a co jsem našla, to jsem použila... Nevím, jaká je celá pravda! 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama